deutsch english

Zeki Arslan:

Dünyaların arasında gidip gelen Türk sanatçı


Zeki Arslan kimdir? Zeki'nin sanatı üzerine yazılar Sergiler Kunstverein Lippstadt Osthaus Museum Hagen Museum am Ostwall linklerSanatçı SONSUZLUK plastiğiyle
brennende Erde - yanan toprak - toprak Aufbrechende Krusten 2 - yarýlan yer Verwerfungen - savruluþlar Entfaltungen - acýlýmlar Turbulenzen - karmaþýklýklar
Glühendes Gleichgewicht - kýzgýn dengeler Ohne Titel - isimsiz Roter Riese - kýzýl dev Ganzheit 2 - bütünlük 2 Energiequellen - enerji kaynaklarý
Kalt oder warm - soðuk yada sýcak Gelb nah - yakýn sarý Blau im Schwarz-weiß - siyah beyazdaki mavi


Kunstverein Lippstadt 'ın 2014 yılın senelik ikramiyeleri

( Ulrich Erben ile)

Kunstverein Lippstadt 'ın 2014 yılın senelik ikramiyeleri


26.10.2014'ten 21.12.2014'e kadar, Kunstverein Lippstadt 'taki sergi


Kunstverein Lippstadt
09.12.2011'ten 05.02.2012'ye kadar, Osthaus Museum Hagen'den resimler


Osthaus Museum Hagen
11.12.1994'ten 15.01.1995'e kadar, Museum am Ostwall, Dortmund'dan resimler


Museum am Ostwall


Sanatçıyla haberleşme:    

Almanya'daki atölyesi: Türkiye'deki atölyesi: E-mail to Zeki Arslan
Buchenweg 27
59557 Lippstadt
Tel. +49 2941 22503
İcadiye Cad. No. 33/2
Kuzguncuk-İstanbul
Tel. +90 216 3433689
arslan.zeki@web.de

Zeki Arslan kimdir?

Arslan 1949 ' da Bartın' de doğdu. 1975 ' te Almanya' ya göç etti. 1977 ' den 1982 ' ye kadar Münster Sanat Akademisi Disayn Bölümünde klasik bir sanat eğitimi gördü. Bunun çercevesinde figüratif resimleri ve peyzajlar, fotoğraf, serigrafi, gravür ve grafik disayn üzerine eğildi ve öncelikle yüzey sorunları üzerinde durmuştur. Bu bütün sanatsal hayatında devam ediyordur.

1982-85 yıllarının arasında bir tür bozma-yapma deneylere girerek küçük ebatlı çalışmalar, resim yüzeyinin daha derinden tanınması için tuvalin yırtılması, yakılması, kazınması gibi eylemler sahne oluyordu. Tuval yüzeyi üzerinde yapı araştırmalarının ağır bastığı bu dönemde renkler alabildiğince soluk ve belirli bir ifade taşımaktan uzaktır. Gri, kahverengi, sarı, açık yeşil ve toprak rengi tonlarının hüküm süren renk skalasına paralel olarak görülen kompozisyon anlayışı, formlardan çok renklerin hiyerarşik olmadan yanyana gelmesinden kaynaklanan uçsuz bucaksızlığa sahiptir. Resim yüzeyi yapısal olarak her türlü derinlikten uzak, renksiz renklerle kaplanmış. Böylece bir kompozisyon, sonu başı belli olmayan bir yüzeyselliği çağrıştırabiliyor. All-Over-Prinzip olarak yorumlanan bir teknik. Sanatçı 1985 yılında kesin olarak soyut tarzda çalışmaya karar veriyor. 1985-90 tarihleri arasında lirik soyutlama tarzda çalışan Arslan'ın, Alman Informel Sanat Akımı 'yla birlikte değerlendirilebilecek bir "resim dilini” geliştirdiği görülüyor. "Deutsches Informel" ve "All-Over Prinzip" neredeyse onun sanatının markası oldu. Arslan'ın Informel Sanat'la ilişkisi olmasına rağmen, resimlerinin arkasında yatan ifade, 1950'lerin psikolojik ortamından farklıdır.

O yıllarda boyamış olduğu resimlerin tamamında, tuval yüzeyinin bir takım araştırmalara olduğu, boyaların kazınması, belli alanlarla yoğunlaş-tırılmasıyla resim yüzeyinin tamamına dağıldığı, yani All-Over-Painting tarzının egemen olduğu görülür. Renklerin burada belirli bir ağırlığı yoktur. Siyah ya da beyaz ağırlıklı olarak etkilerini kaybetmişlerdir. Böylece renksizlikten ve A1l-Over-Painting karakterinden doğan bir içine kapanıklık görülür. Resim yüzeyinde beliren karartıların, pırıltıların bir araştırma olmaktan öte üstlendikleri "ifadeleri” yoktur. Arslan'ın çalıştığı formatların karakterinden doğan belirli yakınlaşmalar, renklerin birbiri içine girmesinden kaynaklanan bir yoğunluğa da sahiptir.

1991 yılında resimleriyle daha renkçi bir tavır sergileyerek, Informel etkisinden uzaklaştı. Temel renkler üzerinde yoğunlaşan renkçilik, sanatçının resim yüzeyini hareketlendirdiği izlenimini uyandırmaktadır. Tablonun merkezinde yoğunlaşan renk kümeleri, ileriye-geriye doğru, perspektiv etkisini de uyandırıyor.

(Necmi Sönmez' den alınmıştır)

Bu metnin tümü yukarıya

Zeki Arslan'nın sanatı üzerine:

Köken olarak kendisine yabancı olan batılı kültür dünyası içinde, bu dünyadakı durumunu kendinsine özgü bir biçimde yansıtıyor. Bireysel sanatın bu tavızsız savunucusu, güclü jestler üzerine kurduğu resimlerini, hissî ataklarla sicak renkleriyle yaratıyor. Tuvallerdeki kompozisyona egemen temel ilke belli: Kaos, evet sadece kaos; yani günümüzde dünyanın durumunun en doğru resmediliş şekli. Ama bu yalnızca ilk bakışta böyle.
Aynı anda akıl ve his; işte bu "klasik" sanat ilkesi Zeki Arslan"ın bizi etkisi altına alan evrenini tanımlıyor.

(Tayfun Belgin' den alınmıştır)

Bu metnin tümü yukarıya


Zeki Arslan'a dair başka sayfalar:

Başka Türk sanatçıların sayfaları:

Galeri Binyil, İstanbul

Kare Sanat Galerisi, İstanbul

Mine Sanat Galerisi, İstanbul

Galerie Neher, Essen

Suzan E. Kaube, Türk/Alman yazar ve ressam

Seyyit Bozdoğan, Almanya/Köln 'de yaşıyan Türk ressam

Lippstadt (Almanya) 'daki Kunstverein

yukarıya


Zeki Arslan'a Email
E-mail an Zeki Arslan
Site tasarlaması: Klaus Kaube
klaus.kaube@web.de
©Hamburg 2002, 2015
en son değişiklik: Nisan 2016